Rozdrabniacze do odpadów – Zastosowanie, montaż i czyszczenie


Zobacz też

Rozdrabniacze do odpadów – Zastosowanie, montaż i czyszczenie

Spis treści

 1. Historia rozdrabniacza
 2. Czym jest rozdrabniacz do odpadów?
 3. Jak działa rozdrabniacz do odpadów?
 4. Jak zamontować rozdrabniacz do odpadów?
 5. Jak czyścić rozdrabniacz do odpadów?

Historia rozdrabniacza

Rozdrabniacze (nazywane też młynkami) do odpadów powstały już w latach 30. ubiegłego wieku. Jednak ich popularność w Stanach Zjednoczonych przypada dopiero na lata powojenne. Do Polski trafiły znacznie później, a upowszechniły się przede wszystkim w lokalach gastronomicznych czy hotelach. Ostatnio rozdrabniacz do odpadów stał się jednak nowym standardem także w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. To zasługa jego przystępnej ceny oraz niezwykłej przydatności. Warto dowiedzieć się o nich więcej, dlatego odpowiemy na najczęściej zadawane przez zainteresowanych klientów pytania.

Czym jest rozdrabniacz do odpadów?

To niewielkie, dyskretne urządzenie, które sprawi, że kuchnia stanie się bardziej higieniczna. Rozdrabniacz zasilany jest sieciowo, który montuje się pod zlewozmywakiem i podłącza do kanalizacji. Jego zadaniem jest rozdrobnienie odpadów żywnościowych w taki sposób, aby mogły bez problemu przedostać się do kanalizacji wraz z wodą. Rozdrabniacz do zlewozmywaka poradzi sobie m.in. z resztkami makaronów, obierkami warzyw i owoców, a także skorupkami jajek, drobnymi kośćmi czy fusami z herbaty lub kawy. To najczęstsze odpadki, które trafiają z domu na wysypisko śmieci. Zamiast zalegać w przydomowym śmietniku, mogą spokojnie spłynąć wraz z zużytą wodą do kanalizacji. Uniwersalność zastosowania, przydatność, prostota obsługi oraz wygodna i przyjazna dla środowiska metoda pozbycia się resztek jedzenia z kuchni przy jednoczesnym pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów z pojemnika z bioodpadami, sprawiły, że rozdrabniacze do odpadów komunalnych zyskały tak dobrą opinię, co przekłada się na jego coraz większą popularność.

Warto dodać, że młynek można zastosować w dowolnym zlewozmywaku – jednokomorowym lub dwukomorowym – o szerokości 90 mm (3,5”). Znajdują się one w większości polskich kuchni, dlatego nie powinno być żadnych problemów z doborem urządzenia.

Jak działa rozdrabniacz do odpadów?

Umieszczony pod zlewozmywakiem rozdrabniacz ma za zadanie przetworzyć wrzucone resztki na części o rozmiarach nieprzekraczających ok. 2 mm. To gwarantuje ich swobodny przepływ w kanalizacji bez ryzyka zatkania rur. Wbrew pozorom, urządzenie nie wykorzystuje w tym celu tradycyjnych ostrzy, byłoby to zbyt niebezpieczne, a także mniej efektywne. W związku z tym rozdrabniacze do odpadów kuchennych w praktyce wyposażone są w obracające się specjalne talerze nie mające ostrych krawędzi, które rozbijają odpady żywnościowe o stacjonarny pierścień rozdrabniający.

Urządzenie nie działa w sposób automatyczny. Aby zacząć z niego efektownie korzystać należy najpierw odkręcić wodę, następnie nacisnąć bezpieczny przycisk pneumatyczny. Po wrzuceniu odpadów następuje właściwy proces rozdrabniania: ciężarki zaczynają obracać się, rozrywać resztki do niewielkich cząsteczek, a następnie wraz z wodą przesuwać je do kanalizacji. Odbywa się to pod bieżącą wodą, aby odpady spożywcze miały możliwość spłynąć w całości. Całość trwa zaledwie kilkanaście sekund w zależności od rodzaju i ilości wrzuconych resztek. Po zakończeniu pracy urządzenia nie trzeba nic więcej robić.

 • Należy zwrócić uwagę na właściwości oraz zależność danego produktu, mianowicie im większa moc młynka, max. sięgająca do 1,25 KM , tym lepiej poradzi sobie nawet z twardszymi materiałami (np. kośćmi kurczaka, pestkami, ogryzkami jabłka) a w przypadku miękkich odpadów ich rozdrabnianie będzie trwać znacznie krócej.
 • Dostępne rozdrabniacze o mocy sięgającej 0,75 KM są wystarczające w większości przypadków i jednocześnie energooszczędne, podobnie jak najmniejsze dostępne 0,5 KM oszczędzają one energię oraz co jest istotnym parametrem miejsce ze względu na ich kompaktowe wymiary, co sprawia, że są dedykowane również do małych gospodarstw domowych.
 • Ostatnią ważną kwestią jest gwarancja. Produkty od profesjonalnych dostawców mają kilkuletnią gwarancję użytkowania. Dlatego warto wybrać takie młynki, za które producent jest w stanie poręczyć.

Jak zamontować rozdrabniacz do odpadów?

 1. Montaż urządzenia jest niezwykle prosty. Można się go podjąć samodzielnie. Jednak pomoc fachowców gwarantuje, że wszystko odbędzie się zgodnie z zasadami sztuki, co przekłada się na większą żywotność rozdrabniacza.
 2. Na samym początku należy rozkręcić elementy znajdujące się na górze młynka, gdzie znajduje się zestaw montażowy. Gumowe uszczelki umieszcza się pod kołnierzem umywalki, a następnie nakłada na pierścień montażowy w taki sposób, aby pasował do pierścienia zabezpieczającego. Pozostaje już tylko dokręcić śruby do zlewozmywaka aby rozdrabniacz do odpadów zachował stabilność.
 3. Poprawne wykonanie tych czynności zapewnia cichą i nieprzerwaną pracę urządzenia przez możliwie najdłuższy czas.

Jak czyścić rozdrabniacz do odpadów?

Zaleca się jednak od czasu do czasu (jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach) wyczyścić rozdrabniacz do zlewozmywaka. Aby to zrobić, należy odłączyć go od zasilania i umyć przegrodę przeciwrozpryskową oraz górny wlot komory mielącej. Do tego wystarczy użycie wilgotnej ścierki oraz wody z sodą oczyszczoną (ok. 50 ml), którą wlewa się do zatkanego odpływu zlewozmywaka, innym ekologicznym a zarazem skutecznym sposobem na odświeżenie oraz oczyszczenie rozdrabniacza jest wrzucanie do zmielenia skórek cytryny, które nadadzą urządzeniu świeżości. Potem pozostaje już tylko włączyć z powrotem młynek, wyjąć korek i cieszyć się z korzystania rozdrabniacza. Jak więc widać, sposób działania, obsługa i czyszczenie rozdrabniacza nie powinna sprawić nikomu problemów.

wróć do listy poradników