Rozdrabniacze do odpadów – Zastosowanie, montaż i czyszczenie


Zobacz też

Rozdrabniacze do odpadów – Zastosowanie, montaż i czyszczenie

Spis treści

  1. Historia rozdrabniacza
  2. Czym jest rozdrabniacz do odpadów?
  3. Jak działa rozdrabniacz do odpadów?
  4. Jak zamontować rozdrabniacz do odpadów?
  5. Jak czyścić rozdrabniacz do odpadów?
  6. Informacja o systemie zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Historia rozdrabniacza

Rozdrabniacze (nazywane też młynkami) do odpadów powstały już w latach 30. ubiegłego wieku. Jednak ich popularność w Stanach Zjednoczonych przypada dopiero na lata powojenne. Do Polski trafiły znacznie później, a upowszechniły się przede wszystkim w lokalach gastronomicznych czy hotelach. Ostatnio rozdrabniacz do odpadów stał się jednak nowym standardem także w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. To zasługa jego przystępnej ceny oraz niezwykłej przydatności. Warto dowiedzieć się o nich więcej, dlatego odpowiemy na najczęściej zadawane przez zainteresowanych klientów pytania.

Czym jest rozdrabniacz do odpadów?

To niewielkie, dyskretne urządzenie, które sprawi, że kuchnia stanie się bardziej higieniczna. Rozdrabniacz zasilany jest sieciowo, który montuje się pod zlewozmywakiem i podłącza do kanalizacji. Jego zadaniem jest rozdrobnienie odpadów żywnościowych w taki sposób, aby mogły bez problemu przedostać się do kanalizacji wraz z wodą. Rozdrabniacz do zlewozmywaka poradzi sobie m.in. z resztkami makaronów, obierkami warzyw i owoców, a także skorupkami jajek, drobnymi kośćmi czy fusami z herbaty lub kawy. To najczęstsze odpadki, które trafiają z domu na wysypisko śmieci. Zamiast zalegać w przydomowym śmietniku, mogą spokojnie spłynąć wraz z zużytą wodą do kanalizacji. Uniwersalność zastosowania, przydatność, prostota obsługi oraz wygodna i przyjazna dla środowiska metoda pozbycia się resztek jedzenia z kuchni przy jednoczesnym pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów z pojemnika z bioodpadami, sprawiły, że rozdrabniacze do odpadów komunalnych zyskały tak dobrą opinię, co przekłada się na jego coraz większą popularność.

Warto dodać, że młynek można zastosować w dowolnym zlewozmywaku – jednokomorowym lub dwukomorowym – o szerokości 90 mm (3,5”). Znajdują się one w większości polskich kuchni, dlatego nie powinno być żadnych problemów z doborem urządzenia.

Jak działa rozdrabniacz do odpadów?

Umieszczony pod zlewozmywakiem rozdrabniacz ma za zadanie przetworzyć wrzucone resztki na części o rozmiarach nieprzekraczających ok. 2 mm. To gwarantuje ich swobodny przepływ w kanalizacji bez ryzyka zatkania rur. Wbrew pozorom, urządzenie nie wykorzystuje w tym celu tradycyjnych ostrzy, byłoby to zbyt niebezpieczne, a także mniej efektywne. W związku z tym rozdrabniacze do odpadów kuchennych w praktyce wyposażone są w obracające się specjalne talerze nie mające ostrych krawędzi, które rozbijają odpady żywnościowe o stacjonarny pierścień rozdrabniający.

Urządzenie nie działa w sposób automatyczny. Aby zacząć z niego efektownie korzystać należy najpierw odkręcić wodę, następnie nacisnąć bezpieczny przycisk pneumatyczny. Po wrzuceniu odpadów następuje właściwy proces rozdrabniania: ciężarki zaczynają obracać się, rozrywać resztki do niewielkich cząsteczek, a następnie wraz z wodą przesuwać je do kanalizacji. Odbywa się to pod bieżącą wodą, aby odpady spożywcze miały możliwość spłynąć w całości. Całość trwa zaledwie kilkanaście sekund w zależności od rodzaju i ilości wrzuconych resztek. Po zakończeniu pracy urządzenia nie trzeba nic więcej robić.

  • Należy zwrócić uwagę na właściwości oraz zależność danego produktu, mianowicie im większa moc młynka, max. sięgająca do 1,25 KM , tym lepiej poradzi sobie nawet z twardszymi materiałami (np. kośćmi kurczaka, pestkami, ogryzkami jabłka) a w przypadku miękkich odpadów ich rozdrabnianie będzie trwać znacznie krócej.
  • Dostępne rozdrabniacze o mocy sięgającej 0,75 KM są wystarczające w większości przypadków i jednocześnie energooszczędne, podobnie jak najmniejsze dostępne 0,5 KM oszczędzają one energię oraz co jest istotnym parametrem miejsce ze względu na ich kompaktowe wymiary, co sprawia, że są dedykowane również do małych gospodarstw domowych.
  • Ostatnią ważną kwestią jest gwarancja. Produkty od profesjonalnych dostawców mają kilkuletnią gwarancję użytkowania. Dlatego warto wybrać takie młynki, za które producent jest w stanie poręczyć.

Jak zamontować rozdrabniacz do odpadów?

  1. Montaż urządzenia jest niezwykle prosty. Można się go podjąć samodzielnie. Jednak pomoc fachowców gwarantuje, że wszystko odbędzie się zgodnie z zasadami sztuki, co przekłada się na większą żywotność rozdrabniacza.
  2. Na samym początku należy rozkręcić elementy znajdujące się na górze młynka, gdzie znajduje się zestaw montażowy. Gumowe uszczelki umieszcza się pod kołnierzem umywalki, a następnie nakłada na pierścień montażowy w taki sposób, aby pasował do pierścienia zabezpieczającego. Pozostaje już tylko dokręcić śruby do zlewozmywaka aby rozdrabniacz do odpadów zachował stabilność.
  3. Poprawne wykonanie tych czynności zapewnia cichą i nieprzerwaną pracę urządzenia przez możliwie najdłuższy czas.

Jak czyścić rozdrabniacz do odpadów?

Zaleca się jednak od czasu do czasu (jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach) wyczyścić rozdrabniacz do zlewozmywaka. Aby to zrobić, należy odłączyć go od zasilania i umyć przegrodę przeciwrozpryskową oraz górny wlot komory mielącej. Do tego wystarczy użycie wilgotnej ścierki oraz wody z sodą oczyszczoną (ok. 50 ml), którą wlewa się do zatkanego odpływu zlewozmywaka, innym ekologicznym a zarazem skutecznym sposobem na odświeżenie oraz oczyszczenie rozdrabniacza jest wrzucanie do zmielenia skórek cytryny, które nadadzą urządzeniu świeżości. Potem pozostaje już tylko włączyć z powrotem młynek, wyjąć korek i cieszyć się z korzystania rozdrabniacza. Jak więc widać, sposób działania, obsługa i czyszczenie rozdrabniacza nie powinna sprawić nikomu problemów.

Informacja o systemie zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

„MCALPINE POLSKA” KRYSIAK – SPÓŁKA JAWNA przywiązuje bardzo dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Prowadzenie działalności bez szkody dla środowiska i przestrzeganie zasad prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym to dla nas istotne kwestie. Dlatego zarejestrowaliśmy się w rejestrze BDO prowadzonym przez marszałków województw (numer rejestrowy 000045222) m. in. jako wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz podjęliśmy współpracę z Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Spółka Akcyjna. Każdy z nas jest użytkownikiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a co za tym idzie potencjalnym wytwórcą niebezpiecznego dla ludzi i środowiska odpadu! Dlatego tak ważnym jest by po zakończeniu okresu użytkowania trafiał on we właściwe miejsca celem bezpiecznego zagospodarowania.

1. Zostaw zużyty sprzęt w sklepie, w którym kupujesz nowe urządzenie
Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu, jeśli kupimy w nim nowy sprzęt tego samego rodzaju i pełniący tę samą funkcję.

2. Zostaw małogabarytowy zużyty sprzęt w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego.
Sklepy o powierzchni sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych wynoszącej min. 400 m2, są zobowiązane do nieodpłatnego przyjęcia w tej jednostce lub w jej bezpośredniej bliskości zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności zakupu nowego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych.

3. Oddaj zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w miejscu dostawy
Dystrybutor, dostarczając nabywcy sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony.

4. Odnieś zużyty sprzęt do punktu zbierania
Informację o najbliższej lokalizacji znajdziecie Państwo na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Dąbrówka, a także na https://bip.dabrowka.net.pl/pliki/tablica_ogloszen/2016/Wykaz_firm_sprzet_elektr.pdf

5. Zostaw sprzęt w punkcie serwisowym
Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu, jeśli kupimy w nim nowy sprzęt tego samego rodzaju i pełniący tą samą funkcję.

  • Zebrany w ten sposób sprzęt trafia do specjalistycznych zakładów przetwarzania gdzie w pierwszej kolejności zostaną usunięte z niego składniki niebezpieczne. Pozostałe elementy zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Każde urządzenie zasilane prądem lub bateriami powinno być oznakowane symbolem przekreślonego kosza.
  • Symbol przekreślonego kosza na śmieci umieszczany na sprzęcie, opakowaniu lub dokumentach do niego dołączonych oznacza, że produktu nie wolno wyrzucać łącznie z odpadami. Obowiązkiem użytkownika jest przekazanie zużytego sprzętu do wyznaczonego punktu zbiórki w celu właściwego jego przetworzenia. Oznakowanie oznacza jednocześnie, że sprzęt został wyprodukowany do obrotu po dniu 13 sierpnia 2005r.

    kosz2

  • Nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami! Grożą za to kary pieniężne. Odpowiednie postępowanie ze zużytym sprzętem zapobiega potencjalnym negatywnym konsekwencjom dla środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia. Jednocześnie oszczędzamy naturalne zasoby naszej Ziemi wykorzystując powtórnie surowce uzyskane z przetwarzania sprzętu.

    McAlpine Polska Krysiak Sp. J.
    ul. Białostocka 7, Karpin, 05-252 Dąbrówka
    tel.: +48 29 741 01 91
    e-mail: mcalpine@mcalpine.pl
    NIP: 951-18-24-617
    REGON: 012992890
    KRS: 0000084028

    wróć do listy poradników