Syfony wannowe — Zastosowanie, montaż i czyszczenie (pytania i odpowiedzi)


Zobacz też

Syfony wannowe — Zastosowanie, montaż i czyszczenie (pytania i odpowiedzi)

Odpływ wannowy w postaci syfonu kanalizacyjnego to jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań na całym świecie. W poniższym poradniku skupimy się dokładnie na kwestiach związanych z montażem, rozróżnieniem i doborem odpowiedniego zestawu. Przygotowaliśmy także szereg praktycznych wskazówek, dzięki którym można uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Spis treści

  1. Czym jest syfon wannowy?
  2. Jak wygląda syfon pod wanną?
  3. Jak dobrać syfon do wanny?
  4. Jak zamontować syfon wannowy?
  5. Jak zamontować automatyczny zestaw wannowy?
  6. Czym jest syfon samooczyszczający?
  7. Czy każdy syfon pasuje do każdej wanny?
  8. Jak odetkać syfon w wannie?
  9. Jak wyczyścić syfon wannowy?

Czym jest syfon wannowy?

Syfony do wanny mogą się różnić konstrukcją oraz wyglądem, ale ich przeznaczenie pozostaje bez zmian. To właśnie dzięki tego rodzaju urządzeniom nie docierają do nas nieprzyjemne zapachy z miejskich systemów kanalizacyjnych lub samodzielnych zbiorników bezodpływowych. Syfon wannowy odpowiada przede wszystkim za odprowadzanie zanieczyszczonej wody, ale jego konstrukcja gwarantuje także gazoszczelność instalacji wodnej. Prawidłowo zamontowane urządzenie powinno przeciwdziałać przedostawaniu się szkodliwych gazów z kanalizacji.

Jak wygląda syfon pod wanną?

Syfon do wanny wolnostojącej w przeciwieństwie do zabudowanych modeli widoczny jest gołym okiem. Jego wygląd zależy w dużej mierze od materiałów, z jakich został wykonany, dzięki czemu łatwiej jest dobrać estetyczne rozwiązanie do danej wanny czy wnętrza. Syfon do wanny wolnostojącej najlepiej prezentuje się w chromowanej lub mosiężnej formie, która estetyką nawiązywać może nawet do stylu retro. W przypadku zabudowanych modeli wanien wygląd syfonu nie ma większego znaczenia, ponieważ jest z reguły schowany. Odpływ w tego rodzaju sytuacjach wykonany jest najczęściej z białego sanitarnego tworzywa sztucznego.

Jak dobrać syfon do wanny?

Dobranie odpowiedniego syfonu pozwala w pełni cieszyć się funkcjonalnością i estetyką wanny. Musi on przede wszystkim pasować do zabudowy lub konstrukcji wanien wolnostojących. W pierwszej kolejności warto skupić się na mechanizmie zamykania odpływu, który powinien cechować się nie tylko solidnym wykonaniem, ale także i nienaganną estetyką. Niezależnie od rodzaju wanny zdecydowanie lepszym pomysłem są rozwiązania, które zaprojektowane zostały z myślą o możliwości łatwego czyszczenia. Wszelkie kwestie związane z doborem odpowiedniego rozwiązania przybliży nasz wykwalifikowany fachowiec w filmie:

&rel=0

Jak zamontować syfon wannowy?

Wbrew pozorom samodzielny montaż syfonu wannowego nie należy do trudnych zadań. Przed przystąpieniem do pracy trzeba upewnić się, czy wszystkie elementy są suche i czyste, a ponadto zapoznać się z instrukcją dołączoną do danego zestawu. Najbardziej istotną kwestią są uszczelki, które muszą zostać idealnie dopasowane. Nie powinno się także łączyć poszczególnych elementów syfonu na siłę (np. używać młotka do gwintowanych komponentów), ponieważ może przyczynić się to do nieumyślnego uszkodzenia części. Zachęcamy do zapoznania się z dokładniejszymi wideo-instrukcjami na naszym kanale YouTube:

&rel=0

Jak zamontować automatyczny zestaw wannowy?

Syfon wannowy automatyczny umożliwia swobodne regulowanie poziomu wody oraz automatyzuje proces odcięcia ujścia za pomocą pokrętła i specjalnej linki. Sprzęt tego rodzaju spotykany jest z reguły w zabudowanych wannach albo głębokich brodzikach. Montaż opiera się w dużej mierze na precyzyjnym łączeniu poszczególnych elementów zestawu w predefiniowanej kolejności. Podobnie jak w przypadku mniej skomplikowanych modeli bardzo istotną rolę odgrywają tu uszczelki, które powinny znaleźć się we wszystkich wskazanych przez producenta miejscach. W wizualizacji procesu montażu pomoże z pewnością nasz doświadczony specjalista, który odpowiedzialny jest za serię wideo-poradników na naszym YouTube’owym kanale

&rel=0

Czym jest syfon samooczyszczający?

Syfon do wanny z możliwością czyszczenia to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które regularnie zmagają się z zapchanym lub niedrożnym odpływem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom technicznym oraz systemowi Klik Klak nie musimy tracić cennego czasu ani męczyć się z uzyskaniem dostępu do zanieczyszczonych elementów instalacji odpływowej. Szybki przepływ wody (~60l/min) minimalizuje ryzyko powstania zatoru oraz odczuwalnie redukuje częstotliwość potencjalnych konserwacji. Powyższy syfon do wanny pomoże także uniknąć sytuacji, w których nieprzyjemne zapachy z kanalizacji miejskiej wydostają się bezpośrednio do łazienki.

Czy każdy syfon pasuje do każdej wanny?

W teorii niemalże każdy syfon można dopasować do każdej wanny, ale w praktyce w niektórych przypadkach wymagać to może przedłużenia systemu przelewowego. Syfony zewnętrze doskonale sprawdzają się w przypadku wolnostojących wanien, ale sytuacja komplikuje się w przypadku zabudowy lub narożników. W zabudowanych wannach dużo lepszym rozwiązaniem są zestawy odpływowo-przelewowe z tworzywa sztucznego. Syfon wannowy tego rodzaju jest najczęściej schowany, dzięki czemu można się skupić jedynie na estetyce widocznych ozdobników. Doświadczony fachowiec powinien sobie bez trudu poradzić z montażem syfonu wannowego, w najgorszym zaś razie trzeba się liczyć z potrzebą dokupienia przedłużki (koszt rzędu kilkunastu złotych).

Jak odetkać syfon w wannie?

W przypadku zatkanego syfonu wyróżnić można dwie główne strategie, które opierają się na rozwiązaniach mechanicznych lub chemicznych. Najbezpieczniejszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na udrożnienie odpływu jest zwykły demontaż połączony z ręcznym oczyszczaniem. Niestety metoda ta potrafi być niezwykle czasochłonna, ale sprawdza się w przypadku braku specjalistycznych narzędzi (np. przepychacza albo sprężyny). Nowoczesne syfony wyposażone mogą być także w szereg udogodnień (np. HC2600CL w system Klik Klak), dzięki którym nie trzeba tracić czasu na rozkręcanie całej instalacji. Na rynku dostępnych jest także bardzo wiele rodzajów preparatów chemicznych, które w większości przypadków opierają się na żrących właściwościach kwasów. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu rozwiązań, ponieważ podobnie jak mechaniczne sprężyny mogą one trwale uszkodzić instalację kanalizacyjną.

Jak wyczyścić syfon wannowy?

Syfony do wanny niezależnie od intensywności użytkowania wymagają regularnego czyszczenia. Niestety wspomniane wcześniej preparaty chemiczne nie są w stanie zastąpić tradycyjnego regularnego oczyszczania, co nie znaczy to oczywiście, iż nie wolno korzystać ze środków czyszczących. Przed przystąpieniem do oczyszczania syfonu nie trzeba zakręcać głównego zaworu wodnego, warto jednak poinformować pozostałych domowników o braku możliwości korzystania z wanny. W większości przypadków do czyszczenia w zupełności wystarczy niewielka szczoteczka i dostęp do bieżącej wody. Głębsze i bardziej oporne zabrudzenia schodzą dużo łatwiej, jeśli zawczasu pozostawimy syfon w roztworze ciepłej wody i mydła (np. w misce lub zakorkowanym zlewie). Proces oczyszczania syfonu jest najmniej skomplikowany w przypadku modeli samoczyszczących lub tych z systemem Klik Klak HC2600CL.

wróć do listy poradników