Syfony umywalkowe – zastosowanie, montaż i czyszczenie (Q&A)
Dostępne w naszej ofercie produkty wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz wyjątkowym designem. Dzięki temu syfony umywalkowe spełniają wszelkie wymagania. Jako producent sprawujemy pieczę nad każdym etapem ich powstawania, możemy więc odpowiedzieć na wszelkie związane z nimi pytania. Na najważniejsze z nich odpowiadamy poniżej.
Spis treści
- Czym jest syfon umywalkowy?
- Jak działa syfon umywalkowy?
- Jak dobrać syfon do umywalki?
- Jak zamontować syfon umywalkowy?
- Jak zamontować spust umywalkowy?
- Jak zamontować syfon butelkowy?
- Jak zamontować syfon membranowy?
- Jak odetkać syfon w umywalce?
- Jakie są sposoby na wyczyszczenie syfonu?
Czym jest syfon umywalkowy?
Syfon umywalkowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia umywalki. Składa się z rur odprowadzających, przez które przepływa zużyta woda. Oprócz tego ma na celu uniemożliwienie przedostawania się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Dodatkowo zwiększa szczelność instalacji i poprawia jej estetykę.
Jak działa syfon umywalkowy?
Zasada działania jest bardzo prosta. Umywalka odprowadza zużytą wodę do kanalizacji a część cieczy zostaje zatrzymana w zamontowanym syfonie. Jej niewielka ilość blokuje przedostawanie się gazów ściekowych z kanalizacji do łazienki. Gdy woda ponownie trafi z kranu do umywalki, wypycha ona pozostałą w syfonie wodę. W efekcie instalacja pozostaje zawsze czysta, a nieprzyjemne zapachy nie mają szans pojawić się w pomieszczeniu.
Jak dobrać syfon do umywalki?
Wybór odpowiedniego syfonu zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest dostępne miejsce. W mniej przestronnych łazienkach poleca się zainstalować modele z zasyfonowaniem rurowym i możliwością czyszczenia przez rewizję. Dzięki temu zajmują naprawdę niewiele miejsca. Alternatywą dla nich są tzw. suche syfony, które wykorzystują silikonową membranę.
Ważnym czynnikiem jest estetyka wykonania. Liczy się ona przede wszystkim tam, gdzie instalacja odpływowa pozostaje widoczna. Ozdobny syfon do umywalki czy jednokomorowego dobiera się wówczas na podstawie aranżacji łazienki oraz własnych preferencji.
Jak zamontować syfon umywalkowy?
Z podłączeniem syfonu do umywalki oraz kanalizacji nikt nie powinien mieć większych problemów. Montaż można opisać w trzech krótkich punktach.
- Na samym początku należy umieść syfon w odpływie i odmierzyć długość rurki poziomej oraz pionowej. Następnie przyciąć rurkę do potrzebnych wymiarów. Dopiero wtedy syfon do umywalki będzie nadawał się do montażu.
- Podpięcie syfonu można przeprowadzić już na tym etapie. Wystarczy skręcić go ze spustem umywalki oraz włożyć drugą stroną do odpływu kanalizacji.
- Po zakończeniu montażu należy przeprowadzić próbę szczelności, która polega na puszczeniu silnego strumienia wody. Jeśli syfon nie przecieka w żadnym miejscu, proces można uznać za skończony. W przeciwnym wypadku trzeba powtórzyć powyższe kroki aż do skutku.
Jak zamontować spust umywalkowy?
Spusty umywalkowe są bardzo przydatnymi elementami wyposażenia. Do ich montażu nie trzeba żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy kierować się następującymi krokami:
- Na sitko należy nałożyć piankową uszczelkę, a następnie umieścić je w otworze umywalki.
- Do odpowiedniego miejsca w otworze sitka trzeba włożyć specjalną śrubę mocującą.
- Teraz z drugiej strony otworu umywalki należy przyłożyć gniazdo spustu z uszczelką piankową. Całość połączyć ze spustem.
- W tym momencie może okazać się potrzebne zastosowanie tulei dystansującej, jeśli wymagają tego parametry umywalki. W przeciwnym wypadku wystarczy połączyć gniazdo z sitkiem śrubą mocującą.
- Na samym końcu umieszcza się korek Klik-Klak wewnątrz spustu. Jego szczelność można sprawdzić dopiero po założeniu syfonu.
Jak zamontować syfon butelkowy?
Syfon butelkowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych modeli. To zasługa nie tylko jego świetnego działania, ale też prostego montażu. Składa się on z kilku prostych etapów:
- Na samym początku należy przykręcić rurkę pionową do spustu.
- Następnie ustala się wysokość syfonu na rurce pionowej.
- Należy też ustalić długość rurki poziomej, która łączy syfon z odpływem kanalizacyjnym.
- Na tym etapie wystarczy połączyć rurkę poziomą z jednej strony z syfonem, a z drugiej z odpływem kanalizacyjnym.
- Po skręceniu należy sprawdzić szczelność syfonu poprzez puszczenie silnego strumienia wody przez kilkanaście sekund.
Jak zamontować syfon membranowy?
Modele membranowe, nazywane również suchymi syfonami, zajmują niewiele miejsca pod umywalką. Świetnie sprawdzają się więc w mniej przestronnych łazienkach. Ich montaż przebiega następująco:
- Na samym początku umieszcza się w syfonie uszczelkę, a następnie podłącza z odpływem umywalki.
- Teraz należy zmierzyć odległość do rury kanalizacyjnej, co przyda się do połączenia syfonu z odpływem.
- W tym momencie podłącza się syfon do kanalizacji dzięki przyciętej wcześniej rurce.
- Na samym końcu przeprowadza się test szczelności. Polega on na puszczeniu silnego strumienia wody, odczekaniu kilku sekund i sprawdzeniu, czy instalacja nie przecieka.
Jak odetkać syfon w umywalce?
Zatkany zlew oznacza dwie możliwości: problemy z syfonem albo rurą odpływową. W pierwszym przypadku rozwiązania są bardzo proste. Wystarczy użyć przepychacza lub przeznaczonych do udrażniania środków chemicznych. Są one dostępne w każdym sklepie. Wśród domowych sposobów znajduje się jeszcze mieszanina wody z octem lub sodą. Poradzi sobie z typowymi dla umywalek zanieczyszczeniami.
Jeśli przepychacz i chemia nie przynoszą skutku, to warto odkręcić syfon i zajrzeć do środka. W tym celu należy najpierw podstawić pod niego miskę. Dopiero wtedy można odkręcić plastikową nakrętkę. Powinna popłynąć z niej woda, która służy blokowaniu gazów kanalizacyjnych przed przedostaniem się do pomieszczenia. Następnie należy usunąć z syfonu wszelkie zanieczyszczenia stałe, przemyć i zamontować z powrotem. To powinno rozwiązać problem. Jeśli jednak nadal występuje, problem może leżeć w rurze odpływowej.
Jakie są sposoby na wyczyszczenie syfonu?
Utrzymanie czystości w syfonie jest najlepszym sposobem na jego poprawne funkcjonowanie. W tym celu wystarczą zwykłe domowe sposoby. Najprostszym z nich jest okresowe mechaniczne usuwanie resztek zanieczyszczeń z syfonu. Raz na miesiąc wystarczy odkręcić nakrętkę i przemyć ją delikatnym detergentem. Dobrze też regularnie uzupełniać wodę w syfonie w okresie wiosenno-letnim. W rzadziej używanych umywalkach woda potrafi wyparować, przez co do pomieszczenia dostają się nieprzyjemne zapachy. Odkręcenie na chwilę wody raz na jakiś czas zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Warto raz w miesiącu zastosować bardzo delikatną chemię, np. bioudrażniacze. Zamiast nich można też wsypać sodę i ocet, a następnie zalać mieszaninę wrzątkiem. Powyższe sposoby doskonale wyczyszczą syfon bez ryzyka jego uszkodzenia. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu zatorów.
Jeśli nie znaleźli Państwo powyżej odpowiedzi na swoje pytania, to zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości.