Syfony brodzikowe – Zasada działania, montaż, czyszczenie


Zobacz też

Syfony brodzikowe – Zasada działania, montaż, czyszczenie

Integralnym elementem kabiny prysznicowej jest system odpływowy, który odpowiada za bezpieczne odprowadzanie wody do kanalizacji, filtrowanie zanieczyszczeń stałych, czy zapewnianie odpowiedniej przepustowości. Brodzikowe zestawy odpływowe muszą ponadto wykazywać się bezawaryjną pracą przez długi czas. Poniżej odpowiemy na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące syfonów brodzikowych, które dominują w nowoczesnych przestrzeniach łazienkowych.

Spis treści

  1. Czym jest syfon brodzikowy?
  2. Jak działa syfon brodzikowy?
  3. Jaki syfon do brodzika wybrać?
  4. Jaki syfon do niskiego brodzika?
  5. Jaki syfon do wysokich brodzików?
  6. Jak zamontować syfon brodzikowy?
  7. Jak udroźnić syfon brodzikowy?
  8. Jak czyścić syfon brodzikowy?

Czym jest syfon brodzikowy?

To zestaw połączonych ze sobą rur umieszczanych pod brodzikiem, których zadanie polega na odprowadzeniu zużytej wody i ochronie przed nieprzyjemnymi zapachami, jakie mogłyby wydobywać się z układu kanalizacji. Stosowanie syfonów ma ponad 200-letnią tradycję. Te proste w budowie i skuteczne urządzenia służą w większości domów, dając możliwość swobodnej aranżacji przestrzeni łazienkowej. Zestawy odpływowe z syfonem charakteryzują się modułową konstrukcją, dzięki czemu można dokonywać konfiguracji układu rur zgodnie z dostępnym miejscem w łazience.

Jak działa syfon brodzikowy?

Podstawą działania syfonu brodzikowego jest oddzielenie od siebie dwóch komór powietrznych – powietrza z kanalizacji i powietrza z pomieszczenia. Zużywana przez nas woda jest odprowadzana rurami do pionu kanalizacyjnego w sposób grawitacyjny. Jednak część z niej zostaje zatrzymana w niewielkim zbiorniku umieszczonym w najniższym punkcie syfonu, stając się naturalną barierą przed przedostawaniem się gazów kanalizacyjnych do pomieszczeń mieszkalnych. Prawidłowe działanie syfonu wymaga regularnego użytkowania. Po kilku tygodniach bezczynności woda ze zbiornika może całkowicie odparować, co spowoduje, że ochrona przed zapachami przestanie być efektywna.

Jaki syfon do brodzika wybrać?

Syfony brodzikowe należy dobierać pod kątem maksymalnej przepustowości, systemu filtracji, oraz kształtu. Syfon do kabiny prysznicowej z brodzikiem powinien charakteryzować się płaską konstrukcją, która pozwoli na umieszczenie go także pod płytkimi brodzikami. W ofercie McAlpine znajduje się syfon o wysokości 65 mm, który idealnie sprawdzi się w przypadku niskich odpływów w kabinie prysznicowej. Wybierając syfony prysznicowe, warto zwrócić uwagę na elementy konstrukcji ułatwiające późniejsze czyszczenie. Zapchanie się syfonu blokuje przepływ wody, dlatego zestawy odpływowe McAlpine wyposażono w demontowany, wewnętrzny czyszczak, dostępny po zdjęciu górnej pokrywy w odpływie. Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze syfonów jest również średnica rury odpływowej, która musi współgrać z wymiarami otworu w brodziku. Szczegółowe informacje o najważniejszych rodzajach syfonów znajdziesz pod linkiem:

Jaki syfon do niskiego brodzika?

Niskie brodziki prysznicowe świetnie wpisują się w koncepcje nowoczesnej przestrzeni łazienkowej, jednak rodzą wiele wyzwań w kwestiach systemów odpływowych. Idealnym rozwiązaniem do niskiego brodzika pozostaje syfon HC2730LCPN-PB, o średnicy 90 mm i wysokości 60 mm. Syfon ten pozwala na montaż w brodzikach układanych bezpośrednio na posadzce, nie generując konieczności głębokiego wkuwania się w podłoże. Zestawy odpływowe do niskich kabin umożliwiają podłączenie do rur kanalizacyjnych o różnych średnicach (w tym przypadku 40 mm lub 50 mm). Syfon HC2730LCPN-PB po odkręceniu czyszczaka daje łatwy dostęp do rury odpływowej, celem usunięcia zatoru lub okresowego czyszczenia. Szczegółowe informacje o syfonie do niskich brodzików zostały zawarte w filmie na YouTube:

&rel=0

Jaki syfon do wysokich brodzików?

Można użyć produktu oznaczonego kodem HC2600CL. Syfon ten wykonano z wytrzymałych materiałów, gwarantujących bezawaryjność i odporność na używane w łazienkach środki chemiczne. Syfon do wysokich brodzików w modelu HC2600CL wyposażono w regulowaną rurkę przelewową o długości 1 metra, a także ruchomą podstawę, co znacznie ułatwia podłączenie do kanalizacji. Instalacja syfonu pozostaje niezwykle prosta, dzięki szczegółowej instrukcji i dołączonym do zestawu narzędziom. Zachęcamy do obejrzenia filmu dostępnego pod linkiem:

&rel=0

,gdzie szczegółowo wyjaśniamy działanie syfonu do wanien i wysokich brodzików.

Jak zamontować syfon brodzikowy?

Samodzielny montaż syfonu brodzikowego jest jak najbardziej możliwy. Instrukcje przedstawione w naszym filmie:

&rel=0

pomogą bezbłędnie przejść przez każdy etap montażu. Podczas instalacji syfonu warto zwrócić szczególną uwagę na poprawne umieszczenie dolnego korpusu syfonu z dedykowaną uszczelką pod brodzikiem. Miejsce to jest szczególnie narażone na nieszczelności wynikające z nieprawidłowego montażu. W dalszej kolejności łączymy syfon z rurami kanalizacyjnymi, wykorzystując do tego wybraną średnicę kolanka syfonu. Ostatnią wymaganą czynnością pozostaje osadzenie w syfonie czyszczaka i zamontowanie pokrywy. Przed zamontowaniem brodzika na stałe, koniecznie sprawdźmy szczelność całej instalacji. Test szczelności warto wykonać kilkukrotnie, gdyż ewentualne wycieki mogą pozostawać niewykryte przez wiele miesięcy i dokonywać w tym czasie spustoszenia pod kabiną.

Jak udroźnić syfon brodzikowy?

Zatkanie się syfonu jest efektem przypadkowego wprowadzenia do kanalizacji dużych elementów materii lub zaniedbań w okresowym czyszczeniu. Nagromadzenie się nieczystości w syfonie nieuchronnie prowadzi do jego zatkania. Pierwszą czynnością w takiej sytuacji będzie odkręcenie pokrywy chromowej i wyjęcie czyszczaka, na którym osadza się większość włosów, pozostałości mydła, czy innych przedmiotów. Pamiętajmy przy tym o usunięciu nieczystości także z najbliższego odcinka rury kanalizacyjnej. Opisana tu metoda działa w większości przypadków. Może się jednak zdarzyć, że zanieczyszczenia przedostały się głębiej, nie dając szans na dotarcie do nich zwykłymi narzędziami. Wówczas warto zastosować popularne preparaty do udrożniania rur. Zawarty w nich wodorotlenek sodu skutecznie rozpuszcza pozostałości organiczne. Po około 30 minutach od wlania preparatu do odpływu, należy go spłukać obfitą ilością zimnej wody. Najcięższe zatory usuniemy za pomocą elastycznych prętów sprężynowych przeznaczonych do odtykania rur.

Jak czyścić syfon brodzikowy?

W celu uniknięcia uciążliwych zatorów w kanalizacji, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu syfonu brodzikowego wraz z systemem rur. Zestawy odpływowe od McAlpine posiadają w swojej konstrukcji łatwo usuwalne elementy, które da się wykręcić w celu dokładnego oczyszczenia. Regularne stosowanie preparatów do czyszczenia syfonów powstrzyma przed gromadzeniem się nadmiernej ilości zanieczyszczeń. W przypadku poważniejszych zatorów, związanych np. z gromadzeniem się zanieczyszczeń lub osadów z mydła, warto zastosować dedykowane urządzenia do odtykania, które w pierwszej kolejności udrożnią przewody kanalizacyjne, by zrobić miejsce do działania środków chemicznych.

wróć do listy poradników